A 2021-es tavaszi Paris Fashion Weeken hat modellnek sikerült összesen hat bemutatót bezsebelni, ez persze úgy lehetséges, hogy a Dior backstage-ében például hárman is képviselték hazánkat. Show nyitás és zárás ezen a héten sajnos nem történt, viszont két gyönyörű új arc óriási debütálása igen és a végén még egy japán meglepetést is kaptunk.
Ahogyan azt már a Center for Ants Instagram oldalára is kiírtam, az elmúlt 10 évben, amióta figyelemmel követem a magyar modellek sikereit, sosem fordult még elő, hogy öt egész napon keresztül nem szerepelt egyik lányunk sem a párizsi kifutókon. Erre reagálva több modell panaszkodott is a kevés castingra, hogy mennyire nehéz showt kapni és arra, hogy milyen szinten megnehezíti a munkájukat a koronavírus. Volt, aki csak egy show miatt ment át Párizsba, többen pedig inkább Milánóban maradtak fotózni, ugyanis a franciáknál újra ott van a levegőben a második lezárás, sokan inkább a következő szezonban reménykednek. A milánói divathéthez hasonlóan viszonyításképpen itt hagyom, hogy az előző szezonokban Párizsban 9-10 modell csinált összesen 22-26 bemutatót. Csalódottságra így sincs ok, hiszen a magyar lányok a legnagyobb divatházak színeiben vonulhattak most is. Inkább azon érdemes elgondolkodni, hogy miként alakul majd a divat és a modellkedés jövője, amennyiben nem sikerül megfékezni a világjárványt.
Párizsban Nagy Evelyn (VM Model) szerezte meg a legtöbb bemutatót, egészen pontosan hármat, plusz egy lookbookot. A divathét első fontos és egyben legtermékenyebb állomása Christian Dior "temploma" volt, amelyet Alexandre de Betak csapata épített a Tuileriák kertjében a költészet tiszteletére.
Evelyn ezt követően méhészkedni is elment Kenzo virágoskertjébe csipke védőfelszerelésben. A show díszletét szintén a Bureau Betak kivitelezte, minden vendégnek egy üveg mézet gondosan az ülőhelyén hagyva. Sajnos a divatház alapítója, Kenzo Takada négy nappal Evelyn szereplése után elhunyt.
Az öt, magyar modellek szempontjából eseménytelen nap után Evelyn volt az, aki megmentette a divathetet Chanel bemutatójával. Virgine Viard, a Chanel kreatív igazgatója és Stefan Lubrina díszlettervező ezúttal egy égig érő hollywood-i Chanel szimbólumot álmodott meg a Grand Palais csarnokába, amihez viszonyítva a modellek apró hangyáknak tűntek. Evelyn egy klasszikus, fekete nadrágkosztümöt mutatott be a kollekcióból, ami a divatház és színész múzsái közti kapcsolatának témakörére épült.
Végül megjelent a kasmír specialista Barrie lookbookjában is a '90-es évekre emlékeztető vidéki karantén hangulatában.
Dior fent említett termékenységének oka egyrészt a három magyar modell volt a kifutón, másrészt Dobár Zita (Attarctive Models) debütálása a párizsi divathéten. Zitát legutóbb az iO Donna címlapján és a spanyol Glamour magazinban láthattad, most pedig Evelynhez hasonlóan rengeteg Dior kiegészítőt és erős szemsminket kapott. Róla készült a legtöbb backstage fotó egyébként, amit meg tudtam találtni a héten.
Szintén az Attactive Models modellje, Adamik Luca újra Ottolinger szettjeit mutatta be. Azért újra, mert a márka az első kollekciójától kezdve együtt dolgozik Lucával, a korábbiakkal ellentétben azonban most nem volt se kifutó, se filmvetítés. Lookbook készült (telefonnal) a Vogue számára, illetve egy apokaliptikus sci-fi rövidfilm, ahol Luca vonásai élő Facetune applikációvá változnak, de beomlik alatta a föld is.
Muszela Emma (VM Model), aki Londonban a Burberry exkluzív modellje volt és a közös munka miatt kihagyta Milánót, most szintén visszatért a Balmain divatházhoz, ahol a karrierje az előző szezonban elkezdődött. Ha esetleg furcsának találnál egy farmer gatyát a kifutón, megsúgom, hogy az egyik legnagyobb tavaszi trend lesz, amit többek közt Chloe, Kenzo és Valentino is bemutatott már.
Balmain neon-hófehér szekciójában debütált Pásztor Panna (The Diary Management) is, akivel eddig a Female, Her World, Revolution és Styler címlapján találkozhattunk, Európában pedig az Elite modellügynökség képviseli. Emmát és Pannát is a '70-es évek óriási válltöméseivel látták el, a tervező, Olivier Rousteing pedig a kifutó végén ülve nézte őket egy székről. Azok a VIP vendégek (például Anna Wintour, Jennifer Lopez és Claudia Schiffer), akik a vírushelyzet miatt nem tudtak Párizsba repülni, képernyőkön keresztül vettek részt az első sorokban az otthonukból filmezve.
Visszatérve a Dior showra, ahol a modellek mögötti ólomüveg kollázst Lucia Marcucci, olasz művésznő készítette, Tóth Laura (Crisp Models) csak az esemény miatt utazott Milánóból Párizsba, majd haza. Laura nélkül ugyanis négy éve nincs Dior bemutató, szám szerint ez volt a 16. szereplése a divatháznál.
Plusz egy meglepetés: Sacai tavaszi bemutatója Japánban. Ebben a szezonban teljesen felborultak a jól megszokott helyszínek is, Valentino és Miu Miu Párizs helyett Milánóban, Sacai pedig Párizs helyett Odavarában mutatta be legfrissebb kollekcióját. A Japánból közvetített shown pedig Hegedűs Petra tűnt fel a Face Model Managementtől a szakadó esőben. Ez azért öröm számomra, mert sikeres karrierje során Petrát ugyan számos magazin mellett a Givenchy kampányában is láthattuk már, de kifutón szinte soha.
A követező Haute Couture divathét január 25 és 28 közt kerülne megrendezésre Párizsban, szívből remélem, hogy nem fog elmaradni úgy, ahogyan legutóbb.
Képek forrása: Vogue, WWD, The Impression
Comments