Ma van a hontalan állatok világnapja, amelyet 28 éve tartanak meg azzal a céllal, hogy felhívják minden ember és a hatóságok figyelmét a megoldatlan problémára. Minden nap, de a ma különösen hangsúlyozni kell a menhelyektől, fajtamentőktől való örökbefogadás, az ivartalanítás szükségességének és a szaporítótelepek felszámolásának fontosságát. Támogassunk állatvédő szervezeteket és beszéljünk a problémáról ismerőseinkkel, sőt, az állatok tiszteletére neveljük már a gyerekeinket is, hiszen Magyarországon a legtöbb állat a gazdája miatt kerül az utcára tudatlanság, kegyetlenség vagy szimpla felelőtlenség miatt. Hazánkban nagyjából 2 millió kutya és 2,3 millió macska él, amelyből több mint 300 000 gazdátlan eb. Ez az adat 2013-ban még "csak" 100 000 volt. Érdemes tudni, hogy a rendszer, amiben élünk, két hét megfigyelési időt ad az önkormányzat által begyűjtött állatnak, ami után ha nem jelentkezik érte a gazdája vagy egy új gazdijelölt, sajnos altatás lesz a sorsa.
A hivatalos adatok szerint Magyarországon kb. 140 kóbor-állat problémával foglalkozó szervezet van, amiből 80 nagy létszámú állatmenhelyt üzemeltet. Gondozásukban összesen 8-10 000 állat van egyidejűleg. Mivel sajnos az államtól nem kapnak elegendő támogatást a kóbor, vagy kidobott állatokat befogadó és ellátó szervezetek, mindig szükségük lesz a segítségünkre. Ha nem vagy még kész az örökbefogadásra, hogyan tudsz segíteni azon kívül, hogy felhívod a figyelmet a problémára?
A környezetedben lévő vagy szimpatikus alapítványoknak tudsz közvetlenül utalni, felajánlani az 1%-odat, tárgyi adományokkal segíteni a mindennapi munkájukat vagy akár meg tudod venni a támogatói termékeiket is. A Noé Állatotthon Alapítvány oldaláról például tudsz kutyás és cicás pólókat, a Szent Ferenc Állatotthontól pedig nyakörveket, kutyaruhákat is rendelni, a Mindenki fogadjon örökbe egy kiskutyát csapata pedig jótékonysági ajándékkártyával rukkolt elő.
Ha már van kutyád vagy cicád és neki vásárolsz, több helyen tudsz már adomány ételt rendelni a menhelyen lakók számára, ilyen például az Acana Shop, Falatozoo, Ferbelt, PetChef, Real Nature és Zooplus.
Nem csak kutyás cuccokkal tudsz segíteni, vannak cégek, akik a vételár egy részét előre meghatározott szervezeteknek ajánlja fel, mint például az Anjuna Pops a fent már említett MFÖEK-nek, a SziaPlus-ban pedig helyben tudod kutyás támogatói termékek megvásárlásával segíteni a Hérosz Állatotthont. Szerencsére egyre több étteremben, kávézóban van kihelyezve állatvédő alapítványok perselye is.
Érdemes Facebook eseményeket is böngészni, gyakran tartanak adománygyűjtő kutyás piknikeket, kézműves vásárokat, akár tetoválós eventeket vagy fotózásokat egy vagy több állatvédő szervezet segítésére.
Amellett, hogy a kutyám a mindenem, ehhez a témához is tudok kapcsolni 4 példát a külföldi divatvilágból, elvégre mégis csak egy divatblogról van szó. Remélem sikerül inspirációt adnom hazai megvalósításra.
Marc Jacobs a SATO Project elkötelezett támogatója, céljuk a Puerto Ricoban magára hagyott és bántalmazott kutyák kimentése, rehabilitálása. Anno egy külön pólót is tervezett számukra, melynek teljes bevételét a SATO-nak adományozta.
2. Elisabetta Franchi tervezőnő saját non-profit szervezetet alapított, amely segítségével állatmenhelyt építtetett Olaszországban, Kínában pedig finanszírozta az Island Dog Village EF létrejöttét. Utóbbi a Yulin kutyahús fesztiválról menti ki és rehabilitálja a kutyákat.
3. Az amerikai Monse divatmárka a teljes 2019-es pre-fall kampányát hat állatmenhelynek szentelte. Amellett, hogy a bevételt szétosztották a szervezetek közt, a fotókon szereplő kutyák mind örökbefogadhatók voltak és a Monse Instagramján külön jellemzéssel tették fel őket névre szólóan.
4. Az ausztrál modell ikon, Cat McNeil régóta szószólója, aktív résztvevője és támogatója a Beagle Freedom Projectnek. A laboratóriumi kísérletekre felhasznált kutyák minél előbbi menekítésén dolgoznak és szerető otthont keresnek nekik.
Persze a itthon is lehet jó példát találni, a VM Models modellügynökség csapata ellátogatott a Noé Állatotthonba és amellett, hogy rengeteg ételt adományoztak, segítették az ott dolgozók munkáját takarítással és sétáltatással is.
A bejegyzés címét Csányi Vilmos etológustól idéztem, meleg szívvel ajánlom minden állatbarátnak az írásait, a kezdőképen pedig Anna Ewers szerepel a párizsi Vogue divatanyagában.
Comments