A család az család, a szeretet az szeretet, nem olyan kihívás, amire az Alaptörvénynek a pandémia kellős közepén reflektálnia kellene. Szerető család az is, amelyben a világ egyik legjobban kereső és legszexisebbnek tartott szupermodellje, Josephine Skriver-Karlsen is felnőtt. Egy olyan család, amely Josephine-ből, öccséből, anyukájából, apukájából és (semmiképpen sem mostohaapából vagy mostohaanyából hanem) “bónusz” szülőkből áll. A Skriver-Karlsen családban ugyanis anyuka és apuka is meleg, mindenki az anyuka családnevét viseli, a testvérek pedig lombik programnak köszönhetően születtek.
Josephine a 2011-es őszi Prada show záró modelljeként és a Balmain 2016-os kampányarcaként. Képek forrása: The Fashion Spot
Josephine túl van 45 címlapon, 110 kampányon, több száz divatbemutatón és 6 millió Instagram követőn, legtöbben Victoria’s Secret és Maybelline reklámjairól ismerik. 15 éves korában keresték fel először, amikor focicsapatával New Yorkba utazott, aminek hatására szerződött a koppenhágai Unique Models-szel. Ezt követően persze több ügynökség is érdeklődött iránta, de nem kezdett el nemzetközi szinten modellkedni, amíg becsülettel be nem fejezte az iskolai tanulmányait. 2011-ben debütált a New York-i divathéten többek közt Calvin Klein kifutóján, Milánóba érve már Alberta Ferretti nyitó és Prada záró modellje lehetett élete első szezonjában. Fent említett két legfontosabb kliense előtt első nagy kampánya Michael Kors-nál volt, de szerepelt Balmain, Fendi, Karl Lagerfeld, Tom Ford, Versace és Yves Saint Laurent reklámjaiban is. Érdekes, hogy csak akkor ébredt rá, mennyire nem elfogadó a világ, amikor elkezdett a modellkedésnek köszönhetően utazni.
Amíg Magyarországon maximálisan megkülönböztetett lenne egész életében, addig Josephine gyermekkora teljesen átlagosan telt, csak az iskolában szembesítették vele, hogy mások szerint nem olyan, mint a többiek, de sosem piszkálták emiatt. A dán szupermodell mindig is büszke volt a szüleire, akik egész életében nyíltan beszéltek a családjuk történetéről, semmit sem titkoltak el előle. Informatikai elemző édesanyja rendkívül vágyott egy saját gyermekre, ezért feladott egy hirdetést a helyi LMBT közösségben azzal a szöveggel, hogy egy egyedülálló leszbikus nő keres egy meleg férfit vagy párt, aki rendhagyó családra vágyik és apává szeretne válni. Így talált rá Josephine és későbbi öccse tengerbiológus édesapjára, 9 hónap múlva pedig meg is született a Victoria’s Secret későbbi angyala.
“Engem az, hogy két meleg szülővel nőttem fel, nyitottá és társasági emberré tett. Például 4 évesen én rángattam el a családomat egy meleg felvonulásra, mert hangosan akartam ordítani, hogy mennyire büszke vagyok. A családot nem feltétlenül a vér határozza meg, hanem a szeretet, amit egymás iránt táplálunk. Mindig is nagyon nyitott voltam arra, hogy elmagyarázzam, honnan is származom pontosan, mert azt az üzenetet akarom terjeszteni a világban, hogy ugyanolyan normális ember vagyok, mint bárki más.” - nyilatkozta Josephine a Harper’s Bazaar YouTube csatornáján.
Josephine a modellkedés mellett LMBTQ+ aktivistaként munkálkodik, küzd a közösség jogaiért és fiatalok tömegét inspirálja saját történetén keresztül. A Family Equality Council nagyköveteként tevékenykedik 2015 óta, részt vesz továbbá a Stonewall Initiative és a COLAGE alapítványok munkájában is. Tavaly a Stonewall-lázadás 50. évfordulójára megrendezett ünnepségen is mondott beszédet olyan sztárok mellett, mint Alicia Keys, Donatella Versace és Lady Gaga.
A végső célja az, hogy egy napon családi története ne számítson érdekességnek, mert ez azt jelentené, hogy a társadalom végre elfogadta az LMBT szülőket olyan szülőnek, mint bármilyen másik család esetében. Hosszan írt a Huffington Post oldalára, akkor is, amikor a Dolce&Gabbana rasszista tervezőpárosa belekötött a lombik bébik létjogosultságába és a meleg párok örökbefogadásába azzal, hogy a nagyvilágba kiáltották: a gyermeknemzés csakis szeretkezéssel jöhet létre, a mesterséges úton nemzett gyerekek pedig műanyag gyerekek.
“Nagyon sok minden vagyok, de műanyag biztosan nem. Nincs is olyan, hogy szintetikus ember. Minden ember, vallástól, származástól, bőrszíntől vagy szexuális irányultságtól függetlenül része a valóságunknak és megérdemli, hogy ne csak szeretetet kapjon, hanem adjon is. Úgy gondolom, hogy a szeretet legnagyobb ajándéka az, hogy új életet tud adni a világnak és segíti ennek az életnek a fejlődését. Az én anyám és apám nem érdemelte volna meg ezt az örömöt, csak azért, mert ők maguk melegek? Nem érdemelték volna meg, hogy átéljék azt a szeretetet, amivel a szülővé válás jár? Nem kellett volna megengedni nekik, hogy az ember legalapvetőbb jogaival élve szeretetet teremtsenek? Természetesen ezeket a dolgokat mind megérdemelték és most is megérdemlik. Ahogyan mindannyian megérdemeljük. A szüleimnek az volt minden vágya, hogy új életet teremtsenek, ezért jöttek össze egy életet adó folyamat során, lehetőséget adva a testvéremnek és nekem is, hogy részesei lehessünk ennek az univerzumnak. Két ártatlan gyermek. Nem így kezdjük mindannyian az életet? Amikor megszületünk erre a világra, nem teszünk különbséget. Ártatlanok vagyunk és nem utálkozunk. Csak a szeretetet ismerjük, feltétel nélkül, vakon és ok nélkül szeretünk. Néha azt kívánom, bárcsak többen így tudnánk maradni, a lehető leghosszabb ideig emlékezve erre az érzésre, bárcsak ne vennék el tőlünk már olyan korán, amire sajnos hajlamos a világ.
Végül is azt nem tudom irányítani, amit mások éreznek vagy mondanak, de saját magamat irányíthatom. Ha van olyan ember, aki engem vagy bárki mást a születésünk és fogantatásunk, a neveltetésünk vagy bármilyen más ok miatt ítélt el, annak itt vagyok, hogy azt mondjam, ugyanolyanok vagyunk, mint te. Ugyanúgy érezzük a fájdalmat, mint te. Ugyanúgy szeretünk, ahogyan te is- és ezek az érzések nem hagyhatók figyelmen kívül, nem hívhatók műanyagnak." - reagálta Josephine Skriver az olasz tervezőpáros pusztító kijelentésére.
A szivárványcsaládba kerülő gyerekek első számú támadási pontja, hogy “biztosan meleggé válnak, amiért melegek nevelik őket”. A végtelenül primitív feltételezésre Josephine természetesen rácáfol 7 éve tartó párkapcsolatával, a zenész, Alexander DeLeon két éve ráadásul már a vőlegénye is.
Josephine és Alexander az olasz Elle 2014-es divatanyagában Kép forrása: The Fashion Spot
A szupermodell még részletesebben mesél az i-D videójában arról, milyen volt egy szivárványcsaládban felnőni, mit örökölt a szüleitől és hogy milyen érzés, amikor azt mondják, természetellenes, hogy életben van.
Mai főszereplőm élettörténetéből is kiderül, hogy a bónusz apás család lombik bébikkel sem más mint egy szerető család, ugyanúgy, ahogy az a család, ahol a nagymama neveli egyedül az unokáit, ahol két apuka vagy anyuka van és ahol egy egyedülálló nő fogadott örökbe egy babát vagy az is, ahol házasság nélkül is szeretik egymást az emberek. Családok az SOS Gyermekfalvak családjai is és minden család, amit mi annak érzünk, az én családom is család, amiben gyermek helyett pásztorkutya van. Ha te is ellenzed az emberek alkotmányban rögzített kirekesztését és az egyéni örökbefogadást ellehetetlenítő jelenlegi jogszabály-módosításokat, kérlek támogasd lehetőséged szerint az olyan szervezetek, mint a Háttér Társaság és a Társaság a Szabadságjogokért működését.
Comments