top of page
Writer's pictureVirág Mádi

Így vészelték át a magazinok a karantént

Updated: Oct 18, 2020

A világméretű egészségügyi vészhelyzet kihirdetése után márciusra az Európai Unió országai, áprilisra pedig az USA vált a világjárvány gócpontjává. Március közepére a legnagyobb divat fővárosokban is kijárási tilalommal, karanténnal, teljes zárlattal vagy “stay home” kampánnyal próbálták megfékezni a vírus terjedését, amely Európában május végéig szigorúan tartott. Mivel a divatlapok 1-3 hónapra előre dolgoznak, hamar át kellett állniuk egy új stratégiára a teljes leállás elkerülése és a helyzetre való gyors reagálás érdekében.

Annak reményében, hogy a járvány legrosszabb részét már átvészeltük, a mai bejegyzés visszatekintés arra, hogy a legnagyobb divatmagazinok mennyire kreatívan oldották meg a megjelenést a megszokott szerkesztőségi munka és hagyományos fotózások nélkül.


A legegyszerűbb megoldás ilyenkor természetesen a régi vagy fel nem használt anyagok publikálása, esetleg testvérlapok képeinek átvétele. Nem túl kreatív, de persze jobb, mint egy üres címlap (lásd az olasz Vogue áprilisi vagy a kanadai Elle májusi címlapját). Több magazin azzal is segített a helyzetén, hogy összevont számokat adott ki, például június-július egyben jelent meg.


Ezzel ellentétben az igen rizikós, de legnépszerűbb választás mégis a valódi fotózások megszervezése volt, persze csak a kijárási tilalom után. Leleményesnek kellett lenni, így sokkal nagyobb távolságból fotózták az egyedüli modellt, általában üvegfal vagy ablak mögül, illetve kitelepítették a stúdiót a természetbe. A helyszínen nem volt a megszokott létszámú stáb, legtöbbször csak a fotós és a sminkes volt jelen. A korlátozott lehetőségek miatt rengeteg hasonló kép készült fákon lógva, kihalt helyszíneken, üveg mögött, a víz közepén, sziklák közt, autókban vagy akár a modell vagy fotós saját lakásán.



A második legnépszerűbb megoldás a grafikusok, festők alkalmazása volt. Sok műalkotás került címlapra, az orosz Vogue teljes júniusi száma rajzolva, illetve festve volt, de gyakran nyúltak bele unalmas műtermi fotókba is.

Ebbe a kategóriába sorolom a természetfotókat is, hiszen ebben az esetben sem szerepelnek címlapon emberek. Az angol Vogue augusztusban 14 brit természeti csodával kedveskedett az olvasóinak a német verzió pedig egy kihalt strandot választott.



A szükség szülte kreativitás megteremtett egy új műfajt is, ami valószínűleg bizonyos szintig velünk marad egy darabig: szelfik és család által fotózott képek kerültek be a legnevesebb magazinokba. Anna Ewerst például anyukája fotózta a párizsi Voguenak, Alicia Keyst a családja kapta lencsevégre otthon az InStyle címlapjához, Helena Christensen és Naomi Campbell saját magát fotózta stílusosan egy-egy címlap kedvéért, az angol Vogue egyik terjedelmes divatanyagában pedig telefonos modell szelfik kaptak helyet. Persze a fotósok sem maradhattak ki a buliból, amellett, hogy többen otthon fotózták saját magukat vagy a családjukat felkérésre, felértékelődtek számukra olyan appok, mint a FaceTime, WhatsApp, Zoom és magának a webkamerának a létezése. Például az i-D összes áprilisi címlapját Willy Vanderperre fotózta FaceTime-on keresztül, míg a holland Vogue júniusi címlapja WhatsAppon készült.


A karantén alatt Makó Szilveszter, magyar fotós is lehetőséget kapott, hogy webkamerán keresztül fotósorozatot készítsen a LOVE és a Numéro magazinoknak.


Érdemes megemlíteni, hogy érdekes módon több magazin is úgy gondolta, hogy a kötelezően hordott maszk divatos kiegészítőnek számít, így ezt is megörökítették ebben az időszakban.


Számomra Edward Enninful, az angol Vogue főszerkesztője az abszolút nyertes a kreatív megoldások terén. A fent említett tájképek mellett bevállalta a szelfiket, a Zoom-on készített divatanyagot, csinált egy “reverse go-see”-t, vagyis házhoz mentek megnézni a modelleket kellő távolságból. Emellett a júliusi szám címlapját celebek helyett hétköznapi hősöknek szentelte.


Mivel az egész világ gyakorlatilag otthon ült, a magazinok bevezettek extra online tartalmakat is, amik dobtak a népszerűségükön. Nekem nagyon tetszett, amikor ingyen letölthetővé tettek teljes kiadványokat, így szedtem le például a portugál Vogue júliusi-augusztusi összevont számát, melyben Tóth Laura is szerepel. Ide kattintva láthatod, mennyire távolt állnak egymástól a modellek és hogy csak kesztyűben fognak kezet. Az olasz Vogue pedig nagyon érdekes archív tartalmakat tett megtekinthetővé az oldalukon.

Bár júniusban elkezdtek enyhíteni a korlátozásokon és sok lehetőség nyílt újra, a közösségi távolságtartás és az utazási korlátozások továbbra sem könnyíti meg a fotózások rendes működését. Szerencsére a szeptemberi, októberi számokban már főleg hagyományos divatanyagokat találhatunk, amelyek mind a szabályoknak megfelelően készültek el.


A fotók forrása: the Fashion Spot és Models.com. A fotók megjelenési helye és ideje sorrendben:

Elle Mexico (május), Elle Italy (május), Io Donna (március), Harper’s Bazaar Australia (július), Marie Claire Spain (július), Madame Figaro (április), WSJ Magazine (június-július), Vogue Greece (június), Vogue Spain (április)

Vogue Greece (július-augusztus), Vogue Germany (július-augusztus), WSJ Magazine (április), Marie Claire Italy (július), Marie Claire Italy (március), Elle Mexico (május), Elle Italy (július), Elle Italy (április), Vogue UK (április)

Country & Town House (május-június), Elle Canada (nyár), Marie Claire France (augusztus), Madame Figaro France (július), Marie Claire France (március), Vogue Spain (június), Madame Figaro (május), Numéro (május)

Elle France (augusztus), Marie Claire France (augusztus), Elle France (június), Marie Claire France (április), Harper’s Bazaar Australia (július), Amica (május), Elle France (május), D La Repubblica (április), D La Repubblica (március)

Elle France (március), Vogue Russia (június), Vogue India (június), Vogue Portugal (május), Vogue Ukraine (május-június), Vogue Italia (június), Vogue Spain (május), Harper’s Bazaar Spain (május), Vogue Arabia (április), Vogue Australia (június-július), Vogue Brazil (július-augusztus), Vogue Mexico (július), Vanity Fair Italy (június), Vogue Taiwan (július), Vogue Russia (július), Vogue Mexico (július), Vogue Italia (április)

Harper’s Bazaar Spain (június), Harper’s Bazaar Spain (augusztus), InStyle US (július), Vogue Czechoslovakia (május-június), Vogue Netherlands (június), Vogue Italia (április), Numéro (június), Essence (május-június), Vogue UK (augusztus), Vogue Paris (július), M Le Magazine Du Monde (május), Vogue Uk (augusztus), Vogue UK (július), i-D (április) Vogue Portugal (április), Grazia Italy (április), Marie Claire Spain (július), Document Journal (tavasz-nyár), Elle Russia (június)



Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page