Amikor a diverzitás kérdéséről és annak felméréséről beszélünk, leginkább a fekete modellek hiányára gondolunk a divatvilágban. De mi a helyzet az ázsiai származású modellekkel? Azt gondolom, hogy ha valaki megkérdezi, hány ázsiai szupermodellt ismersz, maximum egyet tudsz mondani, például Liu Went, de a legtöbben biztos vagyok benne, hogy egyet sem tudnak. Ha a fekete modelleknél tényként kezeljük, hogy nehéz áttörő sikert elérni a karrierjükben, akkor ezt az ázsiai származásúaknál szorozzuk meg százzal.
Óriási lemaradásban van a divatvilág, az 1950-es évek előtt eleve kizárólag fehér nőkkel dolgoztak a divatházak és magazinok. Elképesztő, de egészen 1994-ig kellett várni, míg a Prada kifutóján ázsiai modellt láthattunk, 1996 és 2011 közt kettő darab ázsiai modell szerepelt a Victoria’s Secret bemutatóin, 2005-ig nem lehetett ázsiai nő a párizsi Vogue címlapján, 2012-ig nem volt ázsiai kampányarca Mac Jacobsnak, ahogy 2014-ig Calvin Klein fő vonalának showján se képviselte senki az ázsiai etnikumokat, és még sorolhatnám.
Azóta sikerült a változás útjára lépni, amíg 2016-ban a kifutós modellek csupán 4%-a volt ázsiai származású, 2020-ra a a színesbőrű modellek közül a dél-koreai Sora Choi volt a legtöbbet castingolt modell 33 bemutatóval, a második pedig a kínai Lina Zhang 32-vel. Idén a színesbőrű modellek aránya még mindig csak 41,5 % volt, amibe a fekete, ázsiai és hispán származású modellek etnikai csoportja is betömörül, de már ez is óriási előrelépés.
Az elmúlt 30 év alatt (de leginkább az elmúlt 5 évben) eljutottunk oda, hogy a Top 50 legkeresettebb modell listáján végre 11, a legtöbbet keresők listáján 5, az ikonok listáján 90-ből 3 ázsiai származású nő szerepel. A modell legendák és legszexisebb modellek listáján viszont egy sem.
Ha a fenti adatok szerinted is elgondolkodtatóak, ma egy kicsit jobban bele tudod ásni magad az ázsiai modellek történelmébe, idővonalába, sikereibe és megismerheted a legnagyobb neveket is.
Akik történelmet írtak:
China Machado
1956-ban a divattörténelem során először nem egy fehér nőt választott fitting modellnek a Givenchy divatház, hanem a kelet-ázsiai Chinát. Három évvel később már Richard Avedon is felfedezte a Balenciaga showján, így az első kelet-ázsiai modell lett, aki valaha bekerülhetett neves divatmagazinba, megnyitva ezzel az utat számos ázsiai modell előtt. Ez ráadásul a Harper’s Bazaar címlapanyaga volt, amiben azelőtt csak fehér nők szerepeltek. Avedon exkluzív modelljéből hosszú éveken át tartó stylistja lett, később a Harper’s Bazaar divatszerkesztőjének nevezték ki. China 86 éves korában bekövetkezett haláig modellkedett, halála előtt az olasz Vogueban és Steven Klein Ray-Ban kampányában is szerepelt.
Marie Helvin
Az 1970-es évek egyik legkeresettebb modellje 15 éves kora óta dolgozott a Kenzo, Saint Laurent, Valentino, Versace divatházaknak és szerepelt többször az angol, olasz és francia Vogueban, valamint azok címlapjain. A híres David Bailey fotográfus múzsája volt, akivel végül össze is házasodtak. A japán ikon 2007-ben a legnagyobb brit szupermodellek mellett szerepelt a Vogue címlapján, a hetedik alkalommal.
Anna Bayle A világ legelső igazi ázsiai szupermodelljeként és egyben a ’80-as évek egyik legjobban fizetett modelljeként tartják számon. Akkora legendák, mint Helmut Newton, Arthur Elgort, Peter Lindbergh fotózták olyan divatházaknak, mint a Chanel, Dior, Valentino, Versace. A filippínó szupermodell Sonia Rykiel és Yves Saint Laurent kampányaiban is szerepelt. Anna most 61 éves és a Lookonline szépségszerkesztője.
Irina Pantaeva A ’90-es évek egyik ázsiai (egészen pontosan a mongol népcsoportba tartozó burját) szupermodellje. 1992-ben Karl Lagergeld nyitotta meg előtte a divatvilág ajtaját, kifutós munkái szinte felsorolhatatlanok, kampányok terén Calvin Klein, Kenzo, Misssoni, Moschino, Vivienne Westwood arca volt, 1998-ban pedig a Sports Illustrated modellje lett.
Jenny Shimizu
A japán felmenőkkel rendelkező amerikai modell 1994-ben robbant be a divatvilágba Calvin Klein parfüm reklámjával. Az első androgün ázsiai szupermodell volt, aki megkapta Jean Paul Gaultier és Versace kampányait és aki akkora legendákkal dolgozhatott együtt, mint Bruce Weber, Irving Penn és Steven Meisel. Jenny volt az első ázsiai modell a Prada bemutatóján (1994) és az első, aki meg is nyihtatta a showt. Alkalmanként még ma is modellkedik, például a The New York Times Style Magazineban és a Love magazinban.
Ling Tan
Ling az első délkelet-ázsiai (Kuala Lumpurban született, de kínai felmenői is vannak) szupermodellként vonult be a divattörténelembe és a legelső ázsiai modellként, aki valaha a Victoria’s Secret bemutatóján szerepetl (1996). 1997-ben Richard Avedon fotózta a Pirelli naptárba, emellett több száz bemutatón vett rész, plusz Ann Taylor, Emporio Armani és Saint Laurent kampányaiban is. A 45 éves Ling 2010-ben visszatért a modellpályára a L’Oreal és Ralph Lauren reklámjaiban, valamint Givenchy kifutóján.
Navia Nguyen
A Vietnámban született topmodellt a ’90-es években beszavazta a People Magazin a világ 50 legszebb emberének listájára. Chanel, Dior, Fendi, John Galliano és Tommy Hilfiger modellje is volt, 1996-ban szerepelt a legendás Pirelli naptárban. Navia volt az első ázsiai modell, aki a Sports Illustrated Swimsuit fürdőruhás különszámában pózolhatott (1997).
Kimora Lee Simmons
Az afroamerikai, koreai és japán gyökerekkel rendelkező modellt mindössze 13 éves korában szerződtette Karl Lagerfeld a Chanelhoz (1998), aki a 21. század arcaként tekintett Kimorára. Azzal, hogy egy ekkora tervező múzsája lett, ajtót nyitott rengeteg vegyes származású modell előtt is. Később természetesen modellkedet olyan divatházaknak is mint a Fendi, Saint Laurent és Valentino. Miután hozzáment Russell Simmonshoz, megalapította a Baby Phat márkát, így ma már tervezőként tartják számon.
Akik évtizedekre bebiztosították a státuszukat:
Devon Aoki
A japán-amerikai modellikon 13 éves korában (1995) kezdett el modellkedi, miután a családja bemutatta Kate Mossnak. Három évvel később már Naomi Campbellt cserélte le a Versace kampányában úgy, hogy mindössze 165 cm magas. Szinte felsorohtatatlan mennyi kampányban és címlapon szerepelt a 2000-es években és persze olyan filmekből is ismerős lehet, mint a Sin City és a Halálosabb iramban. A Marie Claire szerint a 2000-es évek 15 szupermodellje közt szerepel, akik örökre megváltoztatták a divat arculatát, sokan úgy gondolják, neki köszönhető, hogy az ázsiai modellek “trendik” lettek. 2017-ben visszatért a kifutóra Jeremy Scott kedvéért, azóta néhány divatanyagot és Moschino kampányt vállalt el.
Du Juan
Kína legelső szupermodelljeként vonult be a divattörténelembe, egyben az első ázsiai nő volt, aki valaha a párizsi Vogue címlapjára kerülhetett (2005). A 2000-es évek legkeresettebb modellje volt, szerepelt Giorgio Armani, Louis Vuitton és Saint Laurent kampányaiban is. Legutóbb tavaly láthattuk a Miu Miu reklámjában. Jelenleg ő birtokolja a legtöbb kínai Vogue címlapot a világon és modellikonként tartják számon.
Ai Tominaga
Az ázsiai modellek közül az első Japánban született nő, aki igazán komoly sikereket ért el az európai divatpiacon a 2000-es években. Dior, Gucci, Givenchy, Karl Lagerfeld, Michael Kors és még sok más divatház kifutóin szerepelt, csak úgy mint az amerikai, francia, brit, német és orosz Vogueban. Karrierje során Hermes, Moschino és Saint Laurent kampányarca volt, 2004-ben a Pirelli naptárba is sikerült bekerülnie. A mai napig modellkedik, a legutóbbi szezonban Lanvin kifutóján vonult és nemrég a Numero magazinban is szerepelt.
Tao Okamoto
14 éves kora óta (1999) modellkedik a Chanel, Louis Vuitton, Kenzo, Saint Laurent és Ralph Lauren divazházaknak. 2009-ben ő volt az első japán modell, akinek a japán Vogue egy teljes számot dedikált. 2013 óta leginkább színésznőként ismerheted a Wolwerine és Batman Superman ellen filmekből, plusz a Westworld sorozatból, 2014-ben a világ legismertebb szupermodelljei közt került fel a japán Vogue címlapjára.
Liu Wen
Az első kínai modell, aki felkerült a Forbes listájára, a legjobban fizetett szupermodellek témakörében. Liu 2009-ben az eslő kelet-ázsiai modell volt, aki a Victoria’s Secret kifutóján vonulhatott végig, az Estee Laudernél szintén ő lett az első ázsiai szóvivő. Volt már a Chanel nagykövete és olyan kampányoknak az arca, mint Alexander Wang, Calvin Klein, Chloe és Prada. Előfordult, hogy egyetlen szezonban hét nagy divatház reklámozott vele. A kínai szupermodell a mai napig nagyon aktív, hiszen azóta is a legjobban kereső listán van, legutóbb a Valentino őszi-téli kampányában láthattad, illetve a Pumánál, ahol saját kollekciója jelent meg.
Soo Joo Park
Az első szezonját 2010-ben kezdte a Chanel, Lanvin és Loewe kifutóján, ebben az évben meg is kapta a BCBG Max Azria kampányát. A Dél-Koreában született szőke modell több Chanel, DKNY, Jean Paul Gaultier és Michael Kors kampányban is szerepelt már, legutóbbi munkáját az olasz Vogue szeptemberi címlapján láthattad. Soo Joo is a legtöbbet kereső modellek listáján van, 2014-ben az első ázsiai-amerikai modell lett, aki a L’Oreal nagykövetévé vált.
Fei Fei Sun
Az első kínai modell, aki a Valentino kampányarca lett (2013), illetve az első kelet-ázsiai modell, aki önálló olasz Vogue címlapot kapott (2011). 2009 óta tartó töretlen karrierje során dolgozott rendszeresen olyan neveknek, mint Calvin Klein, Chanel, DSquared2, Giorgio Armani, Max Mara és Salvatore Ferragamo. 2017-óta az Estee Lauder szóvivője, legutóbb az amerikai Vogueban és az Etro nyári kampányában találkozhattál vele. Fei Fei jelenleg a legjobban kereső szupermodellek közt szerepel a Models.com listáján.
Xiao Wen Ju
A Models.com ikonokról szóló listájáról az egyetlen főállásban modellkedő ázsiai modell, egyben az egyik legjobban kereső is. Személyes kedvencem Fei Fei Sunnal együtt. Xiao Wen volt az első kínai modell, aki valaha szerepelt Marc Jacobs kampányában (2012). Karrierjét 2011-ben kezdte a New York-i divathéten, ami után megkapta Dior és Kenzo kampányait is. Több, mint 40 címlappal és 70 kampánnyal rendelkezik, köztük többször szerepel Chanel, Prada és Salvatore Ferragamo neve is. 2015 és 2017 közt egyszerre volt a L’Oreal, Chanel és Dior szépségtermékeinek az arca. A kínai modellt szintén láthatod a szeptemberi olasz Vogue címlapján, illetve az új Bulgari reklámban is.
Sui He
2011-ben Sui volt a világon az első ázsiai modell, aki megnyithatott egy Ralph Lauren bemutatót, majd, ugyanebben az évben (Liu Wen 2009-es debütálása után) a második kelet-ázsiai modell, aki a Victoria’s Secret kifutóján vonulhatott. A kínai modell szintén a világ legjobban keresők listáján van, olyan kampányokkal, mint H&M, Karl Lagerfeld és Shiseido, 2018-ig rendszeres szereplője és kampányarca volt a Victoria’s Secretnek is. Legutóbb a japán és a kínai Vogue címlapján pózolt.
Ming Xi
2011-ben debütált Givenchy kifutóján, ugyanebben az évben már a divatház kampányának is szereplője lett. 2013-2018-ig rendszeresen részt vett a Victoria’s Secret bemutatóin, többször volt Karl Lagerfeld, Kenzo és Michael Kors kampányarca. A kínai modell jelenleg a legjobban kereső 5 ázsiai modell egyike.
Az új generáció:
Szerencsére ma már (ha külső nyomásra is, de) egyre több ázsiai származású modell kap lehetőséget a karrierépítésre, idén 11 ázsiai modell is szerepel a Top 50-es listán, ami a fentieket nézve óriási szám. Manapság Chu Wong, Heejung Park, Hoyeon Jung, Jing Wen, Lina Zhang, Sohyun Jung, és Yoon Young Bae szerepel a legtöbb kifutón, kampányban és magazinban. Mivel róluk biztosan sokat fogsz még hallani, a végtelen bejegyzés elkerülése miatt a lapozós galériában mindenkiről csak egy képet láthatsz leírás nélkül, a négy aktuális kedvencemet a pedig kiemeltem a végén.
Fernanda Ly
Az ausztrál topmodell kínai felmenőkkel rendelkezik, karrierjét 2015-ben kezdte exkluzív modellként a Louis Vuitton bemutatóján, azóta többször reklámozott is vele a márka, úgy ahogyan a Chanel és Dior is. A rózsaszín hajáról ismert Fernanda legutóbb az ausztrál és hongkongi Vogue címlapján pózolt.
He Cong Kínából érkezett a divathetekre 2013-ban, ahol és azóta is az összes nagy showt megkapta. 2017-ben például az összes modellt lepipálta 43 bemutatóval, első showja pedig a Valentino volt, amit nyitott és zárt is. A kínai magazinok mellett az olasz és japán Vogue is imádja, eddig a Burberry, Coach, Dior, Dolce&Gabbana, Guerlain, Marni és Prada kampányaiban szerepelt többször és nincs jele annak, hogy lassulna a karrierje.
Hyun Ji Shin A Korea’s Next Top Model egykori nyertese, mégis úgy döntött, Sydneyben kezdi el a modellkarrierjét. A döntés kifizetődött, ugyanis az első szezonjában (2016) 30 showt csinált, 5 Vogue címlappal büszkélkedhet, továbbá rengeteg Chanel és Calvin Klein kampánnyal is.
Sora Choi A dél-koreai topmodell 2014-ben debütált a Louis Vuitton kifutóján, ugyanebben az évben az első ázsiai modell lett, aki a Calvin Klein fő vonalának showján szerepelhetett. 2016-ban egy szezon alatt 50 bemutatót zsebelt be, kampányainak száma pedig szintén 50 felett van már olyan nevekkel, mint Alexander McQueen, Dior, Fendi, Marc Jacobs, Max Mara, Salvatore Ferragamo és Tom Ford.
Képek forrása: Models, The Fashion Spot, FMD
Comments