A magyar tehetségek nemzetközi divatvilágon belüli fontos helyét bemutatva indítom el új interjú sorozatomat, melynek első alanya nem más, mint Miterli Lúcia, akit eddig leginkább a Dior bemutatók backstage-ében láthattál magyar és nemzetközi modelleket lencsevégre kapva. Ez pedig azért lehetséges, mert a világ egyik legbefolyásosabb casting directora, Michelle Lee keze alá dolgozik a 2020-as tavaszi, férfi Valentino és Dior couture show megrendezése óta. Ha esetleg nem lenne ismerős Michelle neve, ő az, aki többek közt az Altuzarra, Dior, Tommy Hilfiger, Valentino és Vera Wang divatházak castingjának állandó felelőse.
Lúcia Tóth Laura, Dobár Zita és Nagy Evelyn ölelésében a 2021-es tavaszi Dior show backstage-ében
Lúcia azonban sokkal több annál, mint egy befolyásos casting directori pozíció. Stylistként tevékenykedett Jane Howe mellett a 2019-es őszi-téli Stella McCartney bemutatón, dolgozott a párizsi Elite és New Madison modellügynökségen, de olyan márkáknak is tervezett már, mint Anne Sofie Madsen, szabadidejében pedig saját férfi kollekcióin, illetve illusztrátorként munkálkodik.
Az itthon kevésbé ismert, külföldön viszont közkedvelt magyar casting directornak tettem fel kérdéseimet, akiről biztosan sokat fogsz még hallani a jövőben.
A londoni karanténod alatt találtalak meg a kérdéseimmel, normál esetben viszont London, Párizs és Budapest közt ingázol. Hol érzed igazán otthon magad?
Igazából számomra a legotthonosabb Párizs, ott végeztem el az egyetemet és ott laktam 5 évig, de mivel szeretem a változatosságot, átköltöztem Londonba. Aztán jött a Covid-19 és kicsit keresztülhúzta a számításaimat. Viszont szerencsére pozitívum is van számomra a dologban, egész sokat vagyok Budapesten és több időm van a magyar divattal foglalkozni.
A magyar tehetség élete szinte teljesen a Dior divatház körül forog
Már Magyarországon is dogoztál a divatiparon belül vagy egyből a párizsi Istituto Marangoni felé vetted az irányt?
Mivel hajdúdorogi származású vagyok, sosem laktam Budapesten. Gyerekkoromban a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre készültem. Aztán 15 évesen, mikor először utaztam Párizsba, eldöntöttem, hogy minden következő lépés, amit teszek annak érdekében lesz, hogy ott tanulhassak. Az Istituto Marangoni a világ legjobb divatiskolái közé tartozik és 2006 óta Párizsban is van kampusza, ez tűnt a számomra legoptimálisabb lehetőségnek.
2017-ben a legjobb férfi ruhatervezők közt szerepeltél a nemzetközi divatiskola elvégzésekor szervezett bemutatón. Miért pont a férfi ruhákra szakosodtál?
Meglepő módon sose gondoltam, hogy férfi ruhákat fogok valaha is tervezni, de muszáj volt egyetem alatt férfi divattervezéssel is foglalkozni. Szeretem a letisztult, kényelmes és jól funkcionáló darabokat, érdekes részletekkel. Engem pedig szépen lassan teljesen magával ragadott a férfi divatvilág. Nagyon élveztem olyan darabokat tervezni, amibe minden fiú ismerősöm jól érezi magát. Ez úgy tűnt, megnyerte a zsűri tetszését, így végül bemutatták a kollekciómat Párizsban és a firenzei Pitti Uomon is.
Biztosan kevesebb időd marad mostanában a saját kollekciódra. Ha a saját bemutatódhoz válogatnál modelleket, ki lenne az, aki nyitná és zárhatná a showt?
Jelenleg egyelőre a kollekció tervezés háttérbe szorult, de a jövőben mindenképpen szeretnék ezzel is többet foglalkozni. Számtalan ötletem van, amit meg szeretnék valósítani, férfi és női ruházatban egyaránt, aztán majd meglátjuk, hogy akkor kik lesznek azok a tehetségek, akik a bemutatóba kerülnek.
Stylisként, divattervezőként, bookerként is dolgoztál már a mostani pozíciód előtt. Melyikre vagy a legbüszkébb, melyik területen tudod elképzelni magad hosszú távon?
Friss diplomásként a gyakorlat vadászat elég kemény, mivel nagyon kevés tervező pozíció van. Úgy voltam vele, hogy ha kapok lehetőséget más munkaköröket is kipróbálni a divatvilágon belül, az előnyömre is válhat. Minden egyes tapasztalat, amit a különböző munkáim során szereztem, könnyebbé teszi a casting direktori szerepet, mivel több nézőpontból tudom kezelni a szituációkat.
Úgy tudom, ha nincs fashion week, akkor rengeteget rajzolsz. Meg lehet esetleg vásárolni valahol az illusztrációidat?
Igen, a rajzolást mondanám az én meditációmnak. Főként portrékat és divat illusztrációkat készítek, amiket személyes megrendelésre vagy csupán a móka kedvéért rajzolok. Újdonságként nemrég elkezdtem illusztrációkat és mintákat készíteni lakberendezéshez és egyéb használati tárgyakhoz, amit a Society6 oldalán lehet megvásárolni.
Lúcia illusztrációi Hedvig Palmról és Laras Sekarról a Society6 oldalán elérhető termékek közül
Rákanyarodva a casting directori állásodra, az olvasókat biztosan érdekli, hogy miből is áll pontosan munkád. Mennyi idő, mire összeáll egy divatbemutató modell listája és milyen lépések vezetnek el odáig?
A divatbemutatók mindig kicsit összetettebbek, mint bármilyen fotózás, már csak azért is, mert sokkal több modellel dolgozunk együtt, akár 90 model is lehet egy nagyobb shown.
Körülbelül egy-két héttel a show előtt megkezdjük a precastingokat (elő válogatás), ahol az új arcokkal találkozunk, majd bemutatjuk azokat a modelleket tervezőnek és stylistnak, akikről úgy véltük megfelelnek az adott show elvárásainak. Utána a ruhapróbák alatt véglegesítik a szetteket és a line up-ot. Elég egyszerűnek hangzik, viszont rengeteg szervezés, koordinálás és hirtelen változtatások gondoskodnak róla, hogy egy percre se unatkozzunk. A legizgalmasabb része maga a backstage és a show előtti pillanatok, amikor nekünk lényegében csak arról kell gondoskodnunk, hogy minden modell el legyen készülve. Persze mindig örülök, amikor akad egy pár szabad percem végre kicsit csevegni és pár fotót készíteni.
Kris Grikaite, Felice Nova Noordhoff és Indria Scott a Dior, Cara Taylor és Nora Attal a Khaite, Lexi Boling és Rebecca Longendyke a Longchamp backstage-ében
Amikor a New Madison férfi részlegének bookere voltál, az új arcok felfedezésével is foglalkoztál. New face-eket vagy már ismertebb modelleket szeretsz inkább kiválasztani?
Ügynökként az új arcokról, vagyis a kezdő modellek a karrierjéről gondoskodtam. Különböző munkákra különböző karaktereket szeretek ajánlani, persze mindig vannak felkapottabb arcok is, akik sokkal többet dolgoznak egy adott pillanatban. Főként én feleltem a scoutingért is, általában külföldi ügynökségek modelljeit szokták szerződtetni Párizsban, de sokszor az utcán sétálva vagy Instagramról is fedeztünk fel új modelleket.
Mi az, amit Michelle Lee csapatával igazán kerestek egy modellben a castingok során? Ki az ideális jelölt számodra?
Az igazság az, hogy nagyon nehéz leírni miért ideális egy adott modell, kell, hogy valami különleges legyen az egész lényében. Sokaknak lehet tökéletes modell alkata, nagy ajkakkal, kicsi orral, ragyogó szemekkel és mégse alakul ki az álom karrier. Rengeteg szempontot fel lehetne sorolni miért kerül be valaki, de valahogy szerintem minden casting direktor egy számára értékes összképet keres. Egyes modellek csak belépnek a castingra és tudjuk, hogy az egész csapat odalesz érte.
Így fogadta Lúcia a Dior 2021-es resort bemutatójának fináléja után a modelleket a leccei dómban
A csodálatos magyar modelljeinkről is kell beszélnünk természetesen. Nagy Evelyn és Tóth Laura már egy ideje állandó résztvevője a Dior showknak, az utóbbi szezonokban viszont olyan új arcok is csatlakoztak hozzájuk, mint Gonzales Jázmin Lolita és Dobár Zita. Tényleg ennyire menők most a magyar modellek vagy ebben a te kezed is benne van?
Érdekes módon mostanában tényleg nagyon sok magyar modellt láthatunk nemzetközi kifutókon, és azt kell hogy mondjam tényleg ennyire menők a hazai tehetségek. Laurával még akkor találkoztam, amikor az első Dior castingja volt, én meg a párizsi Elitenél voltam gyakornok 2016-ban. Mindig boldogsággal tölt el, amikor magyar modellekkel dolgozhatok együtt és igyekszem megtanítani mindenkit, hogy a Nagy-ot nem ‘Nági’-nak ejtik. Vicces volt, amikor Jázminnal csak a ruhapróbán esett le, hogy mindketten magyarok vagyunk, mert egyikünk neve se a legmagyarosabb. Nyilván nem csak rajtam múlik kik kerülnek be a showba, persze azért örülök, amikor precastingokon olyan magyar nevekkel találkozok mint például az idei szezonban Dobár Zita, Muszela Emma és Pásztor Panna.
Dior backstage pillanatok magyar modellekkel: Gonzales Jázmin Lolita, Nagy Evelyn, Dobár Zita és Tóth Laura
Nem bírom nem feltenni A kérdést: Michelle Lee tényleg olyan kegyetlen, mint ahogy azt állítják? A Shit Model Management szavazása alapján Piergiorgio del Moro után ő a második legrettegettebb casting director a modellek körében jelenleg.
Meglepően jól szórakoztunk a csapattal, amikor erről beszélgettünk és azon gondolkoztunk, hogy elég nehéz lenne ettől kedvesebbnek lenni. Nem igazán értem, hogy ezt a szavazást viccnek szánták-e vagy tényleg így gondolják. Nyilván vannak, akik nehezen viselik, ha nem kapnak meg egy munkát és megértem, hogy ez bántó, de személy szerint mindenki nagyon rendes a csapatunkban. Én tényleg csak csodálni tudom, ahogy Michelle ezt a munkát végzi és a pozíciójához képest mekkora tisztelettel van minden egyes ember iránt.
Két szakmai kérdéssel búcsúznék köszönettel. Szerinted hogyan néz ki a divatbemutatók jövője? Ameddig csak lehet, marad a jól megszokott, hagyományos forma vagy minden át fog állni digitálisra, mint például Burberry vagy Celine showja esetében?
Egy rendkívül érdekes átalakuláson megy át most a világ és minden egyes esemény befolyásolja a divatvilágot. Hosszú ideje hangoztatják az ötleteket, hogy a divathetek ne legyenek így összezsúfolva. Mivel a világjárvány miatt jelentősen kevesebb show volt, a legtöbben kisimultan és életüket átértékelve tértek vissza a munkába. Valószínüleg számos divatház folytatni fogja a digitális bemutatókat, a legtöbben régóta livestreaming-elnek amúgy is, habár véleményem szerint semmi sem tudja visszaadni egy élő show varázsát.
Így nézett ki a Dior élő 2021-es resort, 2020-as tavaszi és 2020-as tavaszi couture showja. Minden kép és videó Miterli Lúcia tulajdonát képezi.
Mit tanácsolnál azoknak a magyaroknak, akiket érdekel a divatvilág, de nem merik átlépni a határokat? Szerinted mi kell ahhoz, hogy külföldön is sikeresen tudjon valaki dolgozni a divatiparban?
Amit nagyon fontos megérteni az az, hogy nem lesz senki elismert és sikeres egy nap alatt. Általában nem hullik az ember ölébe a lehetőség, tudatosan kell felépíteni a lépéseket és persze nem elkeseredni, amikor kicsit rázós az út. A divatvilágban, mint a legtöbb szakmában elengedhetetlen a kapcsolatteremtő képesség, szakértelem és a gyors problémamegoldó képesség. Egy másik nagyon fontos tanács, hogy a munka minden egyes elemét ugyanolyan komolysággal kell elvégezni, lényegtelen, hogy milyen pozícióban dolgozol éppen. Például a polaroidok rendezését azonos precizitással végzem, mint a büdzsé kezelését vagy a próbák szervezését. Azoknak, akiknek van ambíciója, türelme és helyén van az értékrendje, tényleg csak azt tudom javasolni, hogy merjenek belevágni!
Комментарии