Ma került sor a 2020-as év legjobban várt divateseményére, délután debütált ugyanis az első Prada kollekció, amit Raf Simons és Miuccia Prada közösen tervezett. Mielőtt belemegyünk a részletekbe, le kell szögeznem, hogy nem vagyok Raf rajongó és tisztelem, de nem bálványozom a Prada divatházat, így a véleményem minden lesz, csak nem elfogult. Direkt nem olvastam el egyik magazin cikkjét sem a témában.
Az olasz divatház februárban jelentette be, hogy a korábban Jil Sander, Christian Dior és Calvin Klein márkának dolgozó belga tervező csatlakozik Miucciához a 2021-es tavaszi-nyári kollekció elkészítésétől kezdve. A hírt természetesen az egekig hypeolták, ám a fogadtatása igen vegyes volt, ahogyan most, a show után is. Bevallom, kíváncsian vártam a kollekciót (még az ébresztőt it beállítottam magamnak) és megértettem, hogy a Prada háza táján vérfrissítésre van szükség, ugyanakkor ahogy sokan, Raf Simonst a divatházak fekete özvegyének tartom, hiszen a felsorolt három márkát a vezetése alatt nagyjából teljesen tönkretette (ezúton is remélem, hogy a Prada nem jut a Calvin Klein sorsára).
A mai 40 lookból álló show, amelynek a fő témája a nők iránti tisztelet és a különböző karakterek hangsúlyozása volt, a szokásos módon negyed órán át tartott és a korábbi hírekkel ellentétben végül nézők nélkül zajlott a vírushelyzet miatt. Viszont a milánói divathét keretében zajló bemutató után további negyed órát beszélgetett élőben Raf és Miuccia a rajongók által korábban beküldött kérdések alapján, amit Instagramon és a Prada oldalán lehetett feltenni (nyilván én is kérdeztem, de sajnos került be a rövid időkeretbe).
“Nagyon furcsa a helyzet, ez az első közös showm Raf Simons-szal és ahelyett, hogy itt lennénk az összes barátunkkal a divatszakmából vagy a Prada közösséggel, egyedül vagyunk. Nagyon izgalmas, hogy ami azt illeti, mégsem vagyunk teljesen egyedül, hiszen most sokkal több ember társaságában lehetünk, ami nagyon új, legalábbis számomra.” - kezdte a beszélgetést Miuccia az élő show után, kiemelte továbbá, hogy a leállás alatt rájött a technológia és a fenntarthatóság fontosságára.
Kezdem először a pozitív észrevételekkel: szerintem a két sztár designer közreműködése tökéletesen harmonikusra sikerült, minkét oldalról vélek felfedezni rájuk jellemző részleteket, így biztosan nem dominálták le egymást. A válaszok közt elhangzott az is, hogy Simonst a 71 éves Miuccia öltözködése inspirálta a show számára, mivel gyakorlatilag mindig úgy jelenik meg, mintha egyenruhát viselne: térd alá érő A-vonalú szoknya, ing (ruha esetében ugyanez a felállás egybevarrva) és egy bő pulcsi, hűvösebb időben nagy zsebes oversize szövetkabát. Miuccia természetesen az élő interjú során is ezeket viselte.
A kollekciót inspirálhatták többek közt: Prada 2007, 2013, 2019 és Calvin Klein 2017, 2018
A felfedezett részleteket igazából már mind láttam valamelyik korábbi Prada vagy Raf Simons kollekcióban (a lyukas design pedig a tavalyi divathéten ment nagyot), tehát azt az újdonságot nem igazán vettem észre, amire annyian vártak, inkább a legnagyobb sikerek összeollózása volt porondon. Kifejezetten unalmasak ugyanazok a nagy kabátok és kitten heel cipők mindenkin, amit Miuccia is állandóan hord, Raf aláöltöztetési garbó mániája szintén. Nekem egy sima nyomott fehér pulcsi sem Pradás, de a sima fehér póló megtörtént már Jil Sandernél is Rafnak köszönhetően. Az élő interjúban egyébként pont szó volt arról is, hogy létezik-e egyáltalán valóban új a divatszakmában, de úgy tűnik, a kérdés valójában az, hogy mi számít újnak. Bevallom őszintén, most nem volt meg az a régi Prada élményem, amikor a show közben felszisszentem, hogy ami sok az sok, vagy azt mondtam, hogy na ez igen, mekkora újítás, micsoda bátorság. A vérfrissítés helyett inkább biztonsági játékot kaptam és inkább őszi, mint tavaszi hangulatot.
Összességében ha nem lenne a lányok mellkasán még a tavalyinál is nagyobb Prada logo, nem biztos, hogy elhinném, hogy a Pradáról van szó. Próbálom úgy felfogni az új kollekciót, hogy a világ jelenlegi helyzetére való tekintettel visszatértek az alapokhoz, amire izgalmasan fognak építkezni a jövőben. Számomra a Prada mindig is kiegészítőkben volt a legerősebb, így a hátizsák visszatérésének és az övtáska szoknyába, kabátba építésének örülök a legjobban.
A végén szeretnék kitérni a modellekre is, bár sajnos hosszú idő óta először nem volt magyar modell a Prada bemutatóján. A zártkörű rendezvény miatt kevesebb lányt választottak ki több lookkal, viszont mindannyian olyan arcok voltak, akiket soha azelőtt nem lehetett még kifutón látni, azaz a Prada showja csupa exluzív modellből állt. De még milyenekből! Rátaláltak például a fiatal Natalie Portman hasonmására Greta Hofer személyében, akiért teljesen odavagyok:
A show érdekessége, hogy a rengeteg kamera játéka közt a monitorok mutatták a modellek keresztnevét és a look sorszámát is, ezzel kicsit emberibbé téve az ő munkájukat is.
Pat McGrath legendás Prada sminkjeit nagyon nagyon és még annál is jobban hiányoltam, cserébe Guido Palau ismét megteremtette a jövő évi frizuradivatot a már általam is ajánlott pixie és modern shag átértelmezésével plusz bejött a képbe a lenőtt frufrus, két lépcsős hajvágás is, amit biztosan érdekes lesz az utcán látni.
Nagyon kíváncsi vagyok a ti véleményetekre is, ha láttad a showt, írd meg nekem, hogy mi a véleményed róla.
Képek forrása: Prada, Vogue Italia
Comments