Tegnap elindult a divathetek vándorcirkusza New Yorkban. Még nem tudjuk pontosan, hogy lesz-e jövője az élő showknak, az biztos, hogy már nem elég, ha a tervezőnek szépek a ruhái és a legnagyobb szupermodelleket bookolja le. A divatházak ugyanis szezonról szezonra egymásra licitálnak a díszletek és helyszínek terén, hogy valami igazán maradandót alkossanak. Azt mondjuk, maradandó, valójában a díszletek a magyar autópályákkal ellentétben pár hónap, maximum egy év alatt épülnek, viszont azonnal le is bontják őket. Csupán abban az alig 10 percben kap esélyt az installáció az örökkévalóságra, amíg maga a bemutató tart. Sokáig nem is létezett a díszlettervezők munkája a kifutók világában, hiszen a '90-es években a bemutatók kizárólag szakmai közönségnek szóltak, nem voltak influencerek, sem social media és a showk a divatházakon belül zajlottak. Amíg a TV fel nem fedezte magának a divatban rejlő lehetőségeket, az átlag emberek csupán magazinokból értesültek a legújabb kollekciókról.
Engem személy szerint mindig is érdekeltek a háttérben dolgozó csapatok, főleg egy provokatív Alexander McQueen bemutató esetében. Persze ott van a Chanel, Dior és Tommy Hilfiger is, aki komplett csarnokot, bevásárlóközpontot, dzsungelt, tengerpartot, repülőgépet, (űr)hajót, levendulamezőt vagy erdőt építetett egyetlen pár perces show kedvéért. Saint Laurent például rendszeresen olyan extrém helyeket választ, mint az Eiffel-torony, (aminek a másolatát a Chanel fel is építette) Louis Vuittonnál pedig volt már körhinta és egy egész vonat is.
Ma tehát megismerheted azokat, akik ezek mögött a folyamatosan megújuló, Fantázia birodalmában élő díszletek és építmények mögött állnak rengeteg kreativitással és munkával.
Joseph Bennett
30 éve a szakmájában dolgozó brit díszlettervező. Joseph a Chelsea-i Művészeti és Formatervezési Főiskolán végzett, 1999 óta kreálta az összes Alexander McQueen divatbemutató díszleteit egészen Lee haláláig, emellett az Alexander McQueen: Savage Beauty kiállítást is ő tervezte a Metropolitan Művészeti Múzeumba. Kampányokból és filmes munkájáról is ismerheted, például Emmy díjat kapott az HBO Róma című sorozatáért. Saját munkáját "3D-s költészetként" jellemzi, maga a divat világa nem kifejezetten érdekli, inkább az olyan tervezők, akik a divatot művészien közelítik meg, mintha csak egy szobrot akarnának faragni.
Alexandre de Betak
Ipari termék- és formatervező mérnöknek tanult, majd John Bartlett-tel kezdett el dolgozni New Yorkban, akivel az elsőtől egészen az utolsó bemutatójáig kollaborált. 1994-ben a legelső Miu Miu show producere volt, a 2000-es évek óta pedig a Dior bemutatóinak díszleteit álmodja meg és kivitelezi. Valamiért csak 2012-ben kapta fel a nevét őrült módon a közmédia, ekkor vette át ugyanis Raf Simons a Dior divatház tervezését és kérte fel a díszlettervezőt és egyben rendezvényszervezőt, hogy a haute couture show faltól falig színes virágokból álljon. A közreműködés szerencsére azóta is tart, a 2020-as tavaszi Dior bemutatóra például egy egész erdőt telepítettek a párizsi show helyszínére, a fákat pedig a bemutató után városszerte elültették.
Minden szezonban bebizonyítja, hogy a legkivételesebb díszleteket tervezi a világon, kreatív ügynökségét Bureau Betak-nak hívják, eddig összesen több mint 900 divatbemutatón, kiállításon és divateseményen dolgoztak együtt olyan nevekkel, mint Alexander Wang, Hussein Chalayan, Isabel Marant, Jason Wu, Kenzo, Lacoste, Michael Kors, Proenza Schouler, Rodarte és Saint Laurent.
“Minél több idő telik el, annál több kérdésnek kell felmerülnie. Mára a világ teljesen más, mint amikor elkezdtem. Számomra egy show attól volt jó, hogy érzelmeket generált, és úgy maradt meg az emberek emlékezetében, ahogyan az az adott valakinek vagy valaminek szólt. Sok bemutató van, amelyre talán emlékszenek az emberek, de nem tudják, pontosan kinek vagy minek is szólt.
Manapság azonban akkor jó egy show, ha social media, különösen Instagram-barát. A közösségi médián keresztüli kommunikációs folyamat forradalmasította ugyan azt, ahogyan dolgozunk, valójában azonban egy új korszak kezdődött. Azt gondolom, hogy a divatvilág még mindig régimódi eszközöket használ. Vannak olyan emberek, mint mi, és a remek tervezők, akikkel dolgozom, akik modernizálják és próbálják másképp csinálni a showkat, ezért másképp szólítjuk meg az új közönséget is. Viszont még mindig egy régi rendszerbe vagyunk zárva a divathetekkel, amik még mindig a négy fővárosban zajlanak, hat hónappal azelőtt, hogy a kollekció boltokba kerülne. Ez egy idejétmúlt rendszer, amely önmagában teljesen alkalmatlan a modern világ számára." - nyilatkozta Alexandre a Whitewall magazinnak.
Stefan Lubrina
Őszintén szólva, vért izzadtam, mire rátaláltam, ki áll valójában a Chanel ikonikus díszletei és Fendi klasszikus kifutói mögött, mivel tulajdonképpen mindent Karl Lagerfeld neve alatt fut.
Annyit sikerült kiderítenem, hogy Stefan a Villa Eugénie, luxusmárkákra specializálódott rendezvényszervező cégnek dolgozik és hogy színházban kezdte a díszletes karrierjét. Kezdetben Karl Lagerfeld fotózásain dolgozott, majd kirakatokat tervezett a Chanelnek, Chloénak és Lagerfeldnek. Összességében 25 évig dolgozott Karlnak és egyszer sem mondta azt az ötleteire, hogy lehetetlen lenne. A New York Times magazinnak adott interjúja alapján a kedvenc kifutója a 18 méter magas beton Chanel kabát körül volt és azt is szerette, amikor az óriás alumínium csövek a Grand Palais tetejéig értek. Annyi szenzációs díszlet született a kezük alatt, hogy szinte lehetetlen lenne képeket leválogatnom hozzá, így egy rövid videóban tudod megnézni a Chanel showkat 2005 és 2018 közt.
Stefan Beckman
20 éve a New York-i divathét legnagyobb neveinek díszleteit építi stúdiójával. Divatkarrierja akkor kezdődött, amikor a ’90-es években megismerkedett Fabien Baron művészeti vezetővel, akinek köszönhetően olyan fotósok mellett dolgozott, mint Craig McDean és David Sims. Így került kapcsolatba Marc Jacobs-szal is, akinek először a kampányában, majd kifutójának tervezésében vett részt. Eddig legalább harmincszor tervezett Marc Jacobsnak, de rendszeresen foglalkoztatja az Alexander Wang, Balenciaga, Coach, Louis Vuitton, Marni és Tom Ford divatház is.
Stefan arról vált ismertté, hogy a bemutatókat előadó művészeti alkotásokká emeli. Tavaly létrehozta a Lateral Objects nevű tervező laboratóriumot, aminek célja az egyedi termékek létrehozása.
Randall Peacock
1994 óta készít díszleteket főleg kampányokhoz, reklámokhoz és persze divatbemutatókhoz is. Leginkább arról híres, hogy 2012 és 2018 közt Tommy Hilfiger grandiózus kifutóit tervezte meg, de dolgozott az Armani, Coach és Moncler márkáknak is. További érdekesség, hogy Justin Timberlake “Mirrors” című klipjét is Randall tervezte. Célja minden esetben, hogy az óriási, filmszerű díszleteibe az ember besétálva csak annyit mondjon “wow”.
Forrás: Joseph Bennett, SHOWstudio, BoF, Bureau Betak, Architizer, Villa Eugénie, Stefan Beckman Studio, Exposure NY, Architectural Digest, Randall Peacock
Comments