top of page
Writer's pictureVirág Mádi

4 divattervező, aki a bezártságtól még kreatívabb lett

Updated: Oct 14, 2020

Kétféle ember létezik a világon: az egyik, aki a rossz hír hallatán összeomlik és nem próbálkozik tovább, a másik pedig már csak azért is megy előre és arra törekszik, hogyan lehetne a legjobbat kihozni a helyzetből. Valahogy így lehetett ez a designerek körében is ebben a szezonban. A globális járvány miatt megkérdőjelezhető lett a divat jövője, a tervezők előtt pedig ott állt a hatalmas feladat, hogyan tudják innovatív módon megoldani a márkájuk élvonalban tartását úgy, hogy a személyes találkozásokat a minimálisra kell csökkenteni. Voltak, akik a jól megszokott bemutatókkal küszködtek az adott országnak megfelelő előírások betartásával vagy Zoom-on bejelentkezett közönséggel, olyanok is akik teljesen bezárkóztak mezei lookbokokat kiadva. Számomra megdöbbentő módon voltak, akik a megszokott csinnadratta helyett a lehető legunalmasabb próbababákon fotózták be a kollekciót és bizony több designer a panaszkodást választotta a nehézségek megoldására.

És persze ott volt a számomra sokkal szimpatikusabb, második embertípus, akiket a világjárvány okozta korlátozások inspirálni tudtak, új módszereket találtak ki a rendelkezésükre álló technológiát kihasználva. A ránk kényszerített körülmények hihetetlen megoldásokat és ötleteket is szültek, több divatház addig soha nem látott kreativitással rukkolt elő. Azt hiszem, hogy a ma felsorolt négy divattervező elé akármilyen akadályt gördíthet az élet, mindig a lehető legjobban fognak kijönni belőle, döntéseikkel megalapozva a divat kérdőjeles jövőjét.



Jonathan Anderson: JW Anderson, Loewe

Rögtön első a listán a fiatal tervező tehetségek szerintem legkiemelkedőbb alakja, aki újraértelmezte a kollekciók népszerűsítésének kötelező köreit egy baromi egyszerű, mégis nagyszerű ötlettel. Jonathan lemondott a bemutatók szervezéséről és mindkét általa tervezett márka új kollekcióját kézzelfogható állapotban, egy dobozba zárt show-val juttatta el a szerkesztőségeknek, stylistoknak és influencereknek a tervezett bemutató időpontjára. A JW Anderson és Loewe kreatív igazgatója azt akarta elérni, hogy az emberek végre szakadjanak le a monitorokról és olyannal foglalkozzanak, amit a valóságban is meg tudnak érinteni és úgy variálni, ahogyan az nekik tetszik, akkor, amikor nekik megfelel.

Saját márkája esetében kézműves foglalkozásra invitál, a show helyszíne pedig egy sima íróasztal. A doboz az OKRM London által tervezett interaktív könyvet tartalmazza, amiben a különböző szetteket papír modelleken körbe lehet vágni, háttérnek pedig rengeteg fotót, színes papírt és különböző anyagot fűztek le, amiket millióféleképpen be lehet fotózni vagy felakasztani a falra. Irigylem azokat, akik olyan szerencsések, hogy szerepeltek a címzettek listáján, valamiért a gyerekkoromban annyira szeretett kihajthatós (most már pop-upnak hívott) mesekönyvek jutnak eszembe róla. Érdemes megnézni a videót, amiben Jonathan kihajtogatja a csomag részleteit:



A Loewe márka bemutatójának helyszíne pedig bármelyik fal lehet a világon, amit szimpatikusnak találnak a szerencsések. Jonathan és az OKRM közös óriási Loewe doboza három méter hosszú tapétákat rejt, köztük Anthea Hamilton mintáját, amit a galéria első képén ruhán is láthatsz megjelenni. A tapétához (amivel a Siduations influencere például a WC-jét dekorálta ki) persze mellékeltek minden szükséges eszközt: Loewe logoval ellátott ecsetet, szerszámtáskát, ollót és ragasztót is. Emellett van még egy rajztartó mappa is Steven Meisel 1999-es olasz Vogue fotójával az elején, telis-tele a kollekció lookjaival és kiegészítőivel életnagyságú poszterek formájában.

Hihetetlen, hogy egyik milliárdos divatháznak sem jutott eszébe még ez az anyagilag olcsó ötlet, ami számomra megnyerte az egész divathetet kreativitás terén.





John Galliano: Maison Margiela

A couture koronázatlan királyának, John Gallianonak a fejéből pattant ki egy élő showt helyettesítő őszinte divatfilm ötlete, amely bemutatja a kollekció elkészülésének minden mozzanatát, a moodboardtól kezdve a finom anyagok kiválasztásán át egészen a modellek táncra tanításáig, annak minden technikai és emberi oldalával együtt. Ötletét a szintén zseniális Nick Knight és az általa alapított SHOWstudio online csapata keltette életre Toszkánában. A film a S.W.A.L.K. (Sealed With A Loving Kiss) címet kapta és két részből áll: az elsőben a 2020-as őszi, a másodikban pedig a legfrissebb tavaszi kollekciót láthatod teljes kreatív folyamatában. Utóbbi fő témája az egymásra való utaltság átértékelődése a kötelező távolságtartás idejében, tulajdonképpen az intenzív tangó tánc szellemén keresztül mutat be különböző, drámai emberi kapcsolatokat. Régóta nagy rajongója vagyok a mesternek, így minden túlzás nélkül állíthatom, hogy ez az eddigi legnagyobb dobása. Számomra nagyon lebilincselő volt mindkét film, különösen a második rész, egyedi ötvözete egy részletgazdag dokumentumfilmnek és egy sötét, mondhatni Addams Family hangulatú divatfilmnek. Mindenkinek nagyon tudom ajánlani.





Jeremy Scott: Moschino

Amerikai tervezőként Jeremy Scott a panaszkodás helyett még áprilisban a Jim Henson’s Creature Shophoz fordult, azaz a The Muppets alkotóihoz. Andersonhoz hasonlóan múltbéli és kézzelfogható elemeket választott, egészen pontosan megépítette miniatűrben egy hagyományos divatszalon bemutatótermét és persze backstage-ét, ahol 76 cm magas marionett bábok mutatták be az ’50-es évek coutureje által inspirált tavaszi kollekció 40 aprócska verzióját. Őszintén szólva, a bemutató kezdetén, amikor Jeremy a saját képmására megformált bábbal beszélgetett, kicsit megijedtem, hogy elment az esze, de maga a humoros show elérte, amit közölni akart. Egyrészt azt, hogy ezekben az őrült időkben is tudunk és kell is szórakozni, másrészt azt is fontos látni, hogy rengeteg ember munkája van egy ilyen kollekcióban, ha máskor a háttérben lévő mozgató szálak nem is látszanak. Mondhatni az egyik kedvencem lett, ahogyan többek közt Angelica Cheung, Anna Wintour, Anna Dello Russo, Carlyne Cerf de Dudzeele, Edward Enninful és Hamish Bowlest bábját megformálták, természetesen Moschinoba öltöztetve első soros közönségnek, majd postán el is küldték nekik a kicsinyített változatukat. Jeremy a kollekciójáról adott interjúban meg is jegyezte, hogy legalább a marionett bábok szabadon utazhatnak manapság.




Giuliano Calza: GCDS

Nem áll közel hozzám a fiatal márka és a digitális bemutatójuk stílusa sem, viszont az egyedi ötlet minden elismerést megérdemel. A testvérpárból álló GCDS szó szerint Google-on keresett rá a legjobb videójátékokat készítő cégekre, így végül az Emblematic Group segítségével hozták létre a szórakoztató divatbemutatójukat, animáció formájában. A milánói divathét keretein belül zajlott “Out of the World” VR show helyszíne egy távoli univerzum CGI sivatagának közepe. Diverzitás szempontjából nem lehet problémás a show, hiszen szó szerint mindenféle színű és formájú "ember" viseli a gyakran falatnyi ruhákat. A formátum miatt az igazi ruhadarabok biztosan nem fognak mindenhonnan ömleni annyira, hogy már a fél év múlva várható megjelenés előtt megunja őket az ember, ez a hozzáállás pedig nekem nagyon tetszik. Persze Moschinohoz hasonlóan a nézőközönséget is meg kellett formálni, a GCDS show sorai közt ott ülnek többek közt a Gondos bocsok, valamint Dua Lipa és Chiara Ferragni a párjaikkal és még egy alsógatyás férfi is. A humoros VR élményhez hozzátartozik, hogy a GCDS weboldalán több szobába is be tudsz menni játszani a show díszletei közé.



Képek forrása: Moschino, Vogue, Pause Magazine

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page