A vírushelyzet sok divattörténelmi pillanatot adott nekünk, megszületett például az összes Vogue ország egyesítésével a HOPE projekt, amelynek keretétben az olasz verzió soha nem látott címlapszámmal jelent meg.
100, azaz száz darab címlap rengetegnek tűnik a mai online világban, azonban az olasz Vogue kreatív igazgatója, Ferdinando Verderi “a több, az mindig több” egyszerű elvén készítette a szeptemberi számot. A gyűjtőknek igazi csemegének számító kerek számnak különösebb jelentése nincsen, csupán ezt gondolták a legszebbnek a legfontosabb hónapra, amit egy átlag időszakban is nehéz lehetett volna kilogisztikázni, nem hogy egy világméretű leállás után.
Az élet szerteágazó területein sikeresen dolgozó, inspiráló tehetségeket Mark Borthwick fotózta a címlapra 20 perces váltásban és a kötelező távolságot betartva New Yorkban, Carlos Nazario stylist pedig mindekit a Prada 2020-as őszi-téli kollekciójába öltöztetett.
Rengeteg érdekes karakter, elkötelezett aktivista, igazi harcos, túlélő, hétköznapi hős, példakép szerepel smink nélkül, valamint először az olasz verzió történelmében transznemű, illetve végre újra több plus size modell is látható a számozott címlapokon. Ami kifejezetten tetszik, hogy mindenki a saját történetét mondja el egy rövid videóban a mozgó címlap alatt.
“Mivel Olaszországban vagyunk, abban az országban, amit másokhoz képest súlyosabban és korábban sújtott a vírus, mindenképpen olyat akartunk kreálni, ami az újjászületést jelképezi és ünnepli az élet örömét. Számomra ez az egész az emberiség előtti tisztelgést jelenti, nagyon szerettem azt az elképzelést, hogy az élet ünneplése jegyében ennyi gyönyörű, különböző, erős energiával rendelkező ember mosolyogjon, ossza meg az élettörténetét, amely sok esetben elég drámai. Erre most nagy szükség van, és ahogyan azt a főszerkesztő levelemben is kiemeltem, azt gondolom, ilyen időkben az ember vagy elhallgat vagy felemeli a hangját. Áprilisban a hallgatás mellett döntöttünk, amikor az üres, fehér címlappal jelentünk meg, mert akkor azt tartottuk helyesnek. Most úgy hisszük, a szépség és sokszínűség ünneplésével ideje kikiáltanunk, hogy élni öröm” - nyilatkozta Emanuele Farneti, a Models.com-nak.
A mai bejegyzésben az összes címlapot végig tudod nézni egy helyen, egy kis ki kicsodával összekötve (nekem se egyértelmű mindenki), kiemelve a számomra legérdekesebb szereplőket.
Saját kedvenceim Alek Wek (54.) és Ugbad Abdi (08.), címlapok tekintetében is.
Alek, a most 43 éves modell ikon Dél-Szudánból jutott el politikai menekültként Londonba, nem sokkal később debütált Tina Turner, majd Janet Jackson klipjében. Számos kampánya és kifutós munkája mellett 1997-ben a világ első afrikai modellje lehetett az Elle címlapján. A jelnleg is aktív modellt legutóbb Marc Jacobs kampányában láthattad, emellett a US Advisory Council tagja, ahol a szudáni humanitárius válság nemzetközi szóvivőjeként jár el.
Ugbadról amellett, hogy csodaszép, annyit kell tudni, hogy Szomáliában született, fél gyerekkorát egy kenyai menekülttáborban töltötte, amint Amerikába tudtak költözni, a Valentino kifutóján debütált, majd megnyitotta Marc Jacobs és Michael Kors showját. Olyan divatházaknál, mint Fendi vagy Lavin az eslő hidzsábot viselő modellként vonult be a történelembe. Jelenleg 19 éves és a legkeresettebb modellek Top 50-es listáján szerepel.
Szerencsére telis-tele van aktivistákkal a címlapon szereplők sora, így akik valóban reményt adhatnak a jövőre nézve azok olyan nevek, mint Cameron Russell (50.) modell ikon és Trish Goff (84.) a 2000-es évek szupermodellje (azóta színésznő) a #MeToo mozgalom oszlopos tagjai. Cameron Instagram oldalán névtelenül tette közzé a zaklatás és kizsákmányolás témakörében összegyűjtött tapasztalatokat, hogy felhívja a figyelmet az igenis létező szexuális zaklatásra. Trish az elsők közt csatlakozott a mozgalomhoz, miután nyilvánossága hozta, hogy ő is Harvey Weinstein áldozata volt.
Az afroamerikai polgárjogi mozgalom is képviselteti magát három személyen keresztül. Bethann Hardison (85.) az első sikeres színes bőrű modellek közt volt, a '80-as években azonban ott hagyta a modellszakmát, hogy Imannal közösen létrehozzák a Black Girls Coalition nevű modellügynökséget afroamerikai nők számára. Bethann 2014-ben kampányt indított divathetek rasszizmusa ellen, amikor nyílt levélben támadta a legnagyobb divatházakat. Az akciója sikereket ért el, a faji sokszínűség előmozdításáért tett erőfeszítéseiért el is nyerte a CFDA díját. Jelenleg a Gucci és a CFDA tanácsadójaként dolgozik.
Jake Junkins (73.) idén debütált Marc Jacobs showján, ám a transznemű modell régóta a Black Lives Matter mozgalomért küzd, társadalmi tudatosságnövelő kampányokban vesz részt, legnagyobb szívügye nem más, mint a hajléktalan, transznemű fekete nők támogatása.
Zora Sicher (93.) 25 évre visszanyúló portfolióval rendelkező fotós, aki egy kampánnyal kötelezte el magát a Black Lives Matter iránt, ami a hivatalos weboldalán és Instagram profilján keresztül fut.
Ha már a fotósoknál tartunk, képbe került Gray Sorrenti (05.) is, aki egyébként Mario Sorrenti lánya, de már önállóan is egyre sikeresebb divatfotós, kliensei közé tartozik Loewe, Saint Laurent és a Harper's Bazaar. Fotósként szerepel továbbá Lacey Lennon (45.), aki főleg fekete nők tanulmányozásával foglalkozik és oktat két egyetemen is, Ming Smith (94.) pedig az első afroamerikai nő volt, aki kiállított a New York-i Modern Művészeti Múzeumban.
A listán található két nem akármilyen kurátor neve is, Beatrice Galilee (95.) számos nemzetközi publikációval rendelkezik, 5 évig volt a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum kurátora, a The World Around platform alapítója és szakmája egyik legismertebb figurája. Karen Wong (69.) a híres New York-i New Museum igazgatóhelyettese, számos kezdeményezése és alapítványa közül kiemelkedik az Apex for Youth, ahol aktív tagként vesz részt a fiatal ázsiai bevándorlók mentori és képzési programjában.
Természetesen a legtöbb (100-ból kb. 60) fotón modellek szerepelnek: ikonok, szupermodellek és topmodellek a várandós Agyness Deyntől, Cindy Crawfordon és lányán, Kaia Gerberen át egészen Pat Clevelandig.
Balról jobbra: 1 Saskia de Brauw, 2 Raquel Zimmermann, 3 Freja Beha Erichsen, 4 Lili Summer, 9 Emily Ratajkowsky, 10 Julia Nobis, 11 Soo Joo Park, 20 Lulu Tenney, 23 Xiao Wen Ju, 25 Agyness Deyn, 23 Xiao Wen Ju, 26 Meghan Collison, 31 Irina Shayk, 41 Lexi Boling, 42 Missy Rayder, 46 Lineisy Montero, 49 Sasha Pivovarova, 52 Pat Cleveland, 59 Donna Jordan, 63 Bella Hadid, 68 Sara Blomqvist, 83 Patti Hansen, 90 Guinevere Van Seenus, 900 Cindy Crawford, 100 Kaia Gerber.
Különlegességnek számít, hogy láthatunk további négy transznemű modellt is az olasz Vogueban, akik az LGBTQI+ jogokért harcolnak: Juno Mitchellt (13.), aki idén robbant be Marc Jacobs divatbemutatóján, Ariel Nicholsont (19.), aki 2018-ban kezdett el modellkedni Calvin Kleinnál és az amerikai Vogueban, Kita Updikeot (37.), aki a modellkedés mellett íróként is dolgozik, valamint láthattad a The Misandrists című filmben és végül Cici Tamezt (61.), aki számos nemzetközi magazinban szerepelt már és hívta fel a figyelmet a transznemű emberek kirekesztettségére.
További örömre ad okot, hogy 2011 júniusa óta először szerepelnek plus size modellek a címlapon, ráadásul az olasz Vogue történelmében először színes bőrű plus size modellek is szerepet kaptak. Akon Adichol (06.) exkluzív Louis Vuitton modellként kezdte a karrierjét, Paloma Esser (78.) pedig jelenleg az egyik legfoglalkoztatottabb plus size modell, akit Pat McGrath fedezett fel Instagramon. Itt van még Precious Lee (56.) is, aki az első színes bőrű plus size modell volt, aki valaha szerepelt a Sports Illustrated címlapján. Loren Lenox (07.) Naomie Broquet (12.) plus size modellek az első munkájukat jegyzik ezzel a címlappal.
Vannak persze olyan feltörekvő modellek is a címlapok közt, mint Abby Champion, Binx Walton, Cara Taylor és Rebecca Longendyke:
Balról jobbra: 16 Emily Miller, 17 Toni Smith, 18 Hiandra Martinez, 21 Dede Mansro, 22 Elaine Palacios, 24 Valerie Scherzinger, 27 Abby Champion, 28 Denali White Elk, 29 Kyla Ramsey, 30 Jade Meehan, 32 Madeline Allen, 33 Benzo Perryman, 34 Laurel Taylor, 35 Samantha Nixon, 39 Anisa Dagher, 40 Varsha Tapa, 44 Binx Walton, 51 Haley Nichols, 53 Adesuwa Aighewi, 57 Rebecca Longendyke, 74 Munaiya Bilal, 76 Vineeta Seshasai Maruri, 77 Cara Taylor, 82 Heaven Aaliyah Walston, 89 Havana Liu, 96 Asia Chow, 98 Yulu Serao.
Feltörekvő modellek közül kiemelném Ash Foo (36.) nevét, aki valószínűleg az egyik legerősebb nő a világon. Az kanadai modellnél tavaly, 22 éves korában diagnosztizáltak petefészekrákot, amiből kemoterápia segítségével sikerült kigyógyulnia. Minden vágya az volt, hogy visszatérhessen modellkedni, így februárban már újra Rag & Bone és Jil Sander kifutóján vonult. Instagramja tele van csupa pozitív gondolattal, amelynek mottója "élj tudatosan".
Színésznőket tekintve nem ennyira hosszú a lista, a legismertebb közülük talán Chloe Sevigny (87.), akiről mindenki tudja, hogy szerepelt az A fiúk nem sírnakban.. Izgalmas név a listán Indya Moore (64.) akit a Netflixes A póz sorozatából ismerhetsz. A nembináris, transzgender színész és modell 14 évesen hagyta el családját transzfóbia miatt, ami ellen a mai napig kampányol a divat- és filmiparban.
Zazie Beetz (14.) neve az új Jokerből és a Deadpool második részéből lehet ismerős, emellett elkötelezett aktivistája a Nők menete mozgalomnak Trump ellen, valamint a Föld Napja mellett is rendszeresen kampányol.
Talia Rydert (80.) legközelebb Steven Spielberg West Side Story című musical adaptációjában fogod látni, Kiki Layne (81.) legutóbb A halhatatan gárdában szerepelt, Ajani Russell (86.) pedig gyakorlatilag saját magát játssza az HBO Betty című sorozatában.
Az egyéb művészeti ágazatokat tekintve további 15 nő szerepel a listán, sajnos a bejegyzést 6 napig tartana elolvasni, ha mindenkiről írnék, így a nevüket fogom lejegyezni és utána tudsz nézni a munkásságuknak. Kiemelem azért Cassi Namoda (15.) és Delphine Desane (58.) nevét, akik a januári olasz Vogue címlapjait készítették az “Illustrated Issue” -hoz.
Balról jobbra: 38 Giannie Couji (modell, főszerkesztő, kreatív igazgató), 47 Carly Mark (művész, író) , 62 Dom’ Dominique Duroseau( festőművész, szobrász), 65 Avery Singer (művész), 66 Diana Al-Hadid (művész) , 67 Tafv Sampson(művészeti vezető, fotós, rövidfilm készítő), 70 Carolina Sarria (divattervező),75 Angeer Amol (modell, fotós, festőművész), 79 Rachel Rose (képzőművész), 88 Tschabalala Self (festőművész), 91 Elizabeth Peyton (festőművész), 92 Maria Mocerino (író), 97 Gisue Hariri (építész).
És végül, de nem utolsó sorban, néhány "hétköznapi" ember is kapott a rivaldafényből:
Debra Solomon (48.) Uber sofőr, June Miller (55.) gyógyító, Tara Thomas (71.) séf, Kai Avent-deLeon (72.) vállalkozó és a legcukibb, Efna Plaza-Merritt (43.), aki a stylist, Carlos Nazario nagymamája.
Nem állítom, hogy mindenkiről a legjobb képet sikerült választani és nem értek egyet sok esetben a castinggal sem, például hogy miért nincsenek olasz művészek, modellek, vállalkozók is az olasz címlapon. Felmerül bennem az a kérdés is, hogy hogyan lehet több színes bőrű és plus size modellnek ez az eső munkája, úgy, hogy a szeptemberi divatanyagokban továbbra is fehér "átlagos" modellek vannak, de nem kerültek be a 100 közé. Mindenesetre a sokszínűségnek így is nagyon örülök, remélem, tényleg elindultunk a változás útján.
A fotók forrása: vogue.it
Comments